Paz, 26 Eyl 2021 17:26:11 +0300
En Yeniler

Windows 8 En Son Açılan Dosya Geçmişini Kapatma veya Artırma

Windows 7’de sıçrama listesi olarak geçen, Windows 8 ve 8.1 ‘de ise atlama listesi olan özellik daha önce ziyaret ettiğiniz son klasör ve dosyaların kaydını tutar. Bu sayede en son ziyaret ettiğiniz klasör ve dosyalara hızlıca erişim yapabilirsiniz. En son ziyaret edilen klasörleri görüntülemek için dosya gezginini açtığınızda görev çubuğundaki dosya ikonuna sağ tıklamanız yeterlidir, yine aynı yöntem ile dosyayı açmak için kullandığınız uygulamaya sağ tıkladığınızda kullandığınız en son dosyalara ulaşabilirsiniz. Burada son ziyaret edilen dosya ve klasörler görüntülenir. Bunları dosya geçmişinde sabitleyebilirsiniz. Bu açılan geçmiş menüsünün bir de özelleştirme ayarları bulunuyor. En son açılan klasör ve dosyaların geçmişini tutmasını kapatabilir veya geçmiş için tutulacak klasör ve dosya sayısını arttırabilirsiniz.

Görev çubuğuna sağ tıklayıp Özellikleri tıklayın,

Açılan Görev Çubuğu ve Gezinti Özellikleri sayfasından Atlama Listesi sekmesini tıklayın,

Bu sekmede yer alan Atlama Listelerinde görüntülenecek en son kullanılan öge sayısı alanını kendinize göre değiştirin. Bu değeri 0 yaparsanız kapanmış olur.

Tamamen kapatmak için, Yine aynı sekmede yer alan Gizlilik bölümünde yer alan En son açılan programları depola ve En son açılan öğeleri Atlama Listelerinde depola ve görüntüle onay tiklerini kaldırmanız yeterlidir. Onayları kaldırdığınızda artık dosya geçmişi tutulmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir